Poslední den našeho krátkého Road Tripu jsme zakončili Hooverovou přehradou. A byl to opravdu zážitek.
Přehrada byla vybudována z tří a půl milionu kubických metrů betonu, a bylo odstraněno osm milionů tun skály. Je vysoká 220 m a dlouhá 379 m a přehradní nádrž Mead se táhne do vzdálenosti 185 km a její hloubka dosahuje až 180 m. Stavět se začala v roce 1931 a dokončena byla v roce 1936. Slouží jako velký zásobník vody pro přilehlé oblasti a také jako elektrárna. Dokonce se podle dokumentu „Život po lidech“ (Life After People), který rozvíjí hypotetickou otázku, co by se dělo se současnou Zemí bez lidí, uvádí, že je Hooverova přehrada kandidátem na elektrárnu schopnou pracovat nejdéle na světě bez zásahu člověka (dle odhadů roky až desetiletí, po které by zůstala posledním zdrojem umělého nočního osvětlení ve své spádové oblasti).
Jednou ze zajímavostí je, že se přes přehradu normálně jezdilo. Vedla přes ní Route 93. To ale způsobovalo řadu problémů. Doprava byla tak hustá, že začala samotnou přehradu ohrožovat. Navíc příjezdová silnice k hrázi sestupuje serpentinami i několika strmými a úzkými zatáčkami, takže to není ani nijak pohodlná a rychlá jízda. To způsobilo, že se v roce 2005 začal stavět obchvat známý jako “Mike O'Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge”, jak zní oficiální název, či jednodušeji “Hoover Dam Bypass Bridge”. A tak Hooverova přehrada v roce 2010, kdy byla stavba dokončena, získala další osobitý znak, v podobě nádherného mostu. Přes přehradu se tedy nyní jezdí jen k vůli turistické vyhlídce. Chcete-li se na ni tedy podívat z dalšího zajímavého úhlu, musíte se na „Bypass Bridge“ vydat pěšky. Pokud pojedete autem, tak bohužel kvůli betonovým zábranám neuvidíte nic. Je to proto, aby byla zachována plynulost dopravy.
Další malou odbočku jsme udělali po cestě z přehrady do Phoenixu. Pokud totiž pojedete přes severní Arizonu, můžete si zajet i na nejslavnější americkou mezistátní dálnici, kterou není nic jiného než „Route 66“. Ta byla do dálničního systému zařazena 11. listopadu 1926. Vedla z Chicaga (Illinois), přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu, a Kalifornii, kde v Los Angeles končila. U.S. Route 66 měřila celkem 3 940 km (2 448 mil). Nahrazena byla soustavou dálnic (interstate) a oficiálně vyřazena z Amerického dálničního systému 27. července 1985. Značná část vozovky Route 66 byla rozšířena a použita při výstavbě nových dálnic. Díky snaze nadšenců v 90. letech je zbylá část (v místech kde byly dálnice vedeny jinudy) stále k dispozici jako turistická atrakce pod jménem „Historic Route 66“. Jeden z nejsouvislejších dochovaných úseků můžete právě najít v Arizoně.
コメント