Dnes se zmíním o dopravě. Jak vůbec funguje doprava v Arizoně? Jak fungují benzínky? Jak myčky?
V Arizoně je to hlavně o automobilové dopravě. Bez vlastního auta nemůžete prakticky nic. A to i ve velkém městě, jako je Phoenix, či přilehlá města. Stejně jako v Los Angeles, i tady je celá aglomerace kolem Phoenixu tak rozlehlá, že se jednotlivá města prakticky spojila do jednoho velkého celku. Každé město má svou vlastní samosprávu, radnici a některé specifické zákony, ale to, že jste opustili jedno město a vjeli jste do druhého často vůbec nepoznáte. Někdy si stačím všimnout malé cedulky, která mě na tento fakt má upozornit, ale je to asi takové, jako když v Brně přejíždíte do jiné městské části. A nakonec je to asi jedno. V každém případě je rozloha neuvěřitelná. Podle posledních informací z roku 2010 by měla být celková rozloha kolem 14,600 čtverečních mil (37 814 km2) a tehdy tady žilo skoro 4 200 000 lidí. Když chcete přejet celou tuto metropolitní oblast z jednoho konce na druhý, tak Vám to podle Google maps zabere zhruba jednu hodinu. Jednu hodinu po městské dálnici, kde je povolená rychlost 65 mil za hodinu (cca 105 km/h). A to v ideálních podmínkách. Tedy mimo špičku, kdy je doprava plynulá. Ve špičce vám to může vzít i dvojnásobek času, i ty šestiproudé dálnice se totiž umí ucpat. Ale jinak je zde doprava celkem plynulá a oproti Los Angeles, je to ještě paráda. :) Co ovšem mají obě oblasti společné, je absence hromadné dopravy. Je s podivem, že takhle velká města prostě nemají fungující dopravní infrastrukturu. Žádné metro a příměstské vlaky, jako v New Yorku. Autobusové linky tady nějaké jezdí, ale absolutně na sebe nenavazují. Několikrát jsem chtěl bus vyzkoušet, ale když jsem si na mapách zjistil, že by cesta autem trvala nějakých 20 minut a MHD hodinu a půl, protože se na přestupech prostě čeká, tak mě to přešlo. Jednou jsem chtěl jet i vlakem, ale zjistil jsem, že tady žádné nejezdí. Tedy alespoň ne osobní. A dobytčákem se mi nějak nechtělo. :D Tramvaje tady nějaké jsou, ale jen na poměrně malé oblasti a rozhodně nejsou zavedeny do všech koutů, jak jsme zvyklí z ČR. Takže, chcete-li jít takhle v pátek někam posedět za přáteli, musíte jet autem, chcete-li navíc pít, musíte mít řidiče, nebo jet Uberem, Lyftem či místním taxi.
Jak tedy fungují benzínky a myčky?
Benzínky - najíždí se z obou směrů, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Nikdo nezmatkuje, nikdo se nesrazí. Nikdo s tím nemá problém. Prodává se hlavně benzín a to ve třech kategoriích, podle oktanového čísla. Většina aut má od výrobce povoleno tankovat benzín s tím nejnižším oktanovým číslem, což je tady 87. Motory jsou na to stavěny. Ceny se za tento typ momentálně pohybují od $2.19 do $2.31 za galon. Premium benzín (91-93 oktanu) je teď od $2.40 do $2.75. V Kalifornii je to zpravidla o dolar až dva více. To víte, je to nejbohatší stát v USA, tak si to mohou dovolit. Proč je na hranicích s Arizonou hned na první benzínce takový šílený nával aut s Kalifornskou značkou, nevím. Myslím, že tam prostě dělají vynikající burgery, nebo tak něco. Pokud z nějakého důvodu máte dieselový motor, tak musíte dobře hledat. Některé benzínky jej nenabízí vůbec a pokud už někde je, tak bývá kdesi na kraji na pouhých dvou stojanech z deseti. :) Vetšinou na to, že někde prodávají také naftu, upozorňuje i velká cedule několik mílí před zmíněnou benzínkou. Diesel tady zkrátka moc nefrčí, jezdí na něj prakticky jen velké trucky a kamióny. Momentálně za něj dáte $2.46 až $2.65. Platba probíhá hned u stojanu před samotným tankováním. Kartou samozřejmě. Pokud Vám karta nefunguje, nebo chcete, kdo ví proč, platit cash, tak jdete dovnitř (nebo k okýnku, kde je zavřená obsluha, pokud jste na menší benzínce) a předplatíte si to. Stačí nahlásit číslo stojanu a za kolik dolarů chcete natankovat. Pak je to už stejné, zvolíte si typ paliva a tankujete. Na většině benzínkách vám čekání zkrátí velký display přímo na stojanu, který přehrává různé reklamy. Na všechno možné. Větší benzínky mají své vlastní bistro s levným a celkem chutným jídlem a velkým výběrem pití s nezbytným ledem. S hodně ledem. Ohledně ledu se ještě rozvyprávím příště.
Myčky – jsou celkem levné. Bavíme se o klasické automatické myčce. Pokud chcete svému autu dopřát ruční mytí, čištění interiéru a podobně, tak to si připlatíte, stejně jako všude jinde. Nejlevnější mycí program stojí $3, což jsou na místní poměry směšné peníze. Nejdražší stojí tuším kolem $20. Za zmínku stojí, že jsou zde vysavače zadarmo. Stačí si zaparkovat z druhé strany, kde najdete nějakých 20 parkovacích míst, kde jsou po každé straně vysávací hadice. Ty jedou neustále a pohodlně se s nimi dostanete do celého auta.
Comments